Na co se zaměřit při výběru nové kuchyně

Je to tady. Velký krok. Budování nové kuchyně, případně rekonstrukce té staré. Ale na co se zaměřit, aby se vám splnily všechny sny a zároveň zůstala kuchyň stále praktická?

PLÁNOVÁNÍ JE ZÁKLAD

Než si začnete vysnívat designovou kuchyň s ostrůvkem, vestavěnými spotřebiči a mramorovou pracovní deskou, je potřeba promyslet základní rozhodnutí. Důležité je mít plánek místnosti s rozměry, ať víte, s jakým prostorem máte tu čest. Od oka to prostě nestačí. Důležité je také uvědomit si, kde jsou odpady, elektřina, voda atd. Pak byste se měli rozhodnout, jaké spotřebiče v kuchyni chcete mít a jestli mají být vestavěné nebo ne. Chcete mikrovlnou troubu? Užší či klasickou myčku nebo vůbec žádnou? Jak velkou ledničku? Nezapomeňte ani na osvětlení.

Kuchyň můžete rozdělit na jednotlivé zóny  zóna skladování/mytí/vaření, ...

V této fázi se nebojte oslovit odborníky o radu. Je to jeden z nejdůležitějších kroků.

DESIGN

Dvířka, úchytky, barvy.... prostě design. Pro inspiraci můžete obejít kuchyňská studia, prodejny s nábytkem a prohledat internet. Jakmile máte alespoň trochu představu, do jakého stylu by se kuchyň měla ubírat, sepište to. Začít můžete u toho, co jde nejvíce vidět, a tím jsou kuchyňská dvířka. Existuje mnoho možností ať už jde o materiál (dřevo, lamino, ...), povrchovou úpravu (lesk/mat), provedení (hladké/s frézováním), barvy (bílá/černá/modrá/šedá/namořené dřevo, ...). S dvířky se pojí úchytky, které také dělají divy. Volit můžete stejně jako u dvířek z mnoha materiálových, barevných, typových a dalších variant. Dále pečlivě vybírejte pracovní desku, která hraje důležitou roli ve finálním dojmu.

U designu platí, že musíte přemýšlet dopředu. Žádné módní výstřelky se nevyplácí. Kuchyň pravděpodobně nebudete měnit dřív než za pět let, a to je ještě málo, spíš víc. Třeba 10, 20, 30 let, pokud ji tedy stavíte úplně nově a plánujete v daném bytě či domě zůstat. Proto vsaďte spíš na jednoduchost než na trendovost. Důležité je vybrat její správné rozložení a taky skříňky, desku, dřez, obklady a velké spotřebiče. Drobnosti, jakými jsou například úchytky či malé spotřebiče (rychlovarná konvice, topinkovač apod.) můžete jednoduše vyměnit i dřív.